خط تولید الکترود گرافیتی

به‌منظور تولید الکترود گرافیتی ابتدا کک سوزنی خرد و سایز بندی می‌شود. سپس ذرات با سایزبندی مناسب با حدود ۲۰ درصد قیر قطران زغال‌‌سنگ مخلوط و خمیر حاصل به مرحله شکل دهی وارد می‌گردد. این مرحله توسط دستگاه اکستروژن و یا قالب گیری با استفاده از فشار انجام می‌گیرد. حاصل مرحله شکل دهی الکترود خام است. پس از مرحله شکل دهی الکترودهای خام وارد مرحله پخت می‌گردند. در عملیات پخت دما بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد است. در این دما قیر تبدیل به کربن شده و حدود ۴۰ درصد آن تبخیر می‌شود. حاصل این مرحله الکترودهای کربنی آمورف دارای رسانایی الکتریکی و حرارتی کمی است. بعد از مرحله پخت الکترودها وارد مرحله‌ی بارورسازی می‌شوند. در این مرحله تخلخل‌های موجود در الکترود با قیر قطران تحت فشار پر می‌شوند. سپس الکترودها به‌منظور گرافیته شدن باید وارد کوره شوند. این عملیات در حدود دمای ۲۸۰۰ الی ۳۲۰۰ درجه سانتیگراد انجام می‌پذیرد و طی آن کربن آمورف به گرافیت تبدیل می‌شود. در این مرحله آنچه از عناصر غیر کربن مانند هیدروژن و سولفور باقی مانده حذف می‌گردد. الکترودهای گرافیته شده در مرحله بعد تراشکاری شده و به کارخانجات فولاد ارسال می‌شوند.

تولید الکترود گرافیتی، از خام تا پخته و تراشکاری شده

پس تولید الکترود گرافیتی به طور کلی از سه مرحله اصلی و مهم تشکیل می شود. در ابتدای تولید ابتدا مواد اولیه الکترود گرافیتی که شامل قیر پسماند پالایشگاه‌ها، کک، ماسه و سایر مواد کمکی می‌باشد، به محل کارخانه حمل منتقل گردد. سپس کک خرد شده و سرند شده به اضافه ماسه با قیر مذاب ترکیب و قالب گیری می‌شوند و توسط ویبراتور فشرده می‌گردند. در مرحله تولید الکترود گرافیتی الکترود تشکیل شده درون قالب درون کوره مخصوص پخت می‌شود در مرحله بعدی یک روکش از قیر به الکترود تولید شده اضافه و دوباره درون کوره پخته می‌شود. در مرحله سوم و مرحله نهایی، کربن موجود درون الکترود در دمایی حدود سه هزار درجه سانتیگراد به گرافیت تبدیل شده و نهایتا با استفاده از تجیهزات و ماشین آلات تراشکاری به شکل استوانه ای مدور با قطر مورد نظر تبدیل می‌گردد.

خط تولید تراشکاری نیپل

دستگاه‌ دریل نیپل از طریق هوا هدایت میشود و دارای سیستم کنترلی می‌باشد که عملکرد دستی یا نیمه اتوماتیک را در یک ترتیب زمانی از پیش تعیین شده امکان پذیر می‌کند. نیپل‌ها بعد از انجام کلیه عملیات دریل و پر کردن مواد چسبان، تردی نهایی می‌شوند. بنابراین نیپل‌های نهایی نیازی به تمیز کردن یا بازرسی تردینگ قبل از استفاده ندارند.

نکات مهم در رابطه با محل اتصال نیپل و الکترود

۱- محل اتصال می بایست مقاومت کمی در برابر جریان برق از یک الکترود به یک الکترود داشته باشد.
۲- اتصال می بایست نسبت به آلات مقاوم بوده و این امر توسط انحراف بار الکتریکی و ارتعاش توسط آهن ربای الکتریکی و سیستم رگلاتور الکترود صورت می پذیرد و انعطاف پذیر بودن نیپل و پخش فشارهای مکانیکی وارده نیز بسیار مهم می باشد.
۳- الکترود و نیپل می بایست در برابر ارتعاشات دمایی و نیروی گشتاوری حساس نباشد و در برابر هرگونه آلودگی و آسیب مقاوم باشد.

خط تولید تراشکاری الکترود

تجهیزات ویژه‌ای طی پروسه تراشکاری الکترود گرافیتی با سیستم‌های تراش معمول مورد نیاز است. سه مجموعه از C630 ( محموعه خط مونتاژ تراش معمولی) برای شناخت فن آوری تراش الکترود گرافیتی استفاده می‌شود. به گونه‌ای که محصولات مطابق با استانداردهای فنی مورد استفاده کاربران باشند.
اولین مجموعه C630 حلقه بیرونی را بررسی می‌کند. دومین مجموعه C630 پرداخت صاف سطح نهایی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. مجموعه C630 سوم به تردینگ داخلی الکترود گرافیتی توجه می‌کند.
الکترود گرافیتی تحت استاندارد C630 تراشکاری می‌شود، دارای مزایایی نظیر هزینه کم تجهیزات، کارکرد ساده، تعمیر و نگهداری مناسب، عملکرد بالای پرداخت و برش آسان است. از معایب آن می‌توان به شدت کار زیاد، دقت کم فرآیند، لرزش زیاد هنگام پردازش و مقدار زیادی گرد و غبار ناشی از پردازش اشاره کرد که باعث سایش دستگاه می‌شود و به سلامتی کارگران آسیب می‌رساند.