گروه مهندسی کرتکگروه مهندسی کرتکگروه مهندسی کرتک
09335485022
info@kartek.ir
تهران، منطفه نوآوری دانشگاه صنعتی شریف، خیابان صادقی، پلاک ۲۶، واحد۳
گروه مهندسی کرتکگروه مهندسی کرتکگروه مهندسی کرتک

آنتراسیت

زغال آنتراسیت مرغوب‌ترین شکل زغال سنگ است که در طی سالیان طولانی شکل گرفته است. با توجه به چرخه شکل‌گیری زغال، در ابتدا مواد روی هم انباشت شده تحت عوامل بیولوژیکی و ژئومکانیکی قرار گرفته و بر اثر این چرخه و فشار لایه‌های زمین و گرما، سطح مواد فرار و رطوبت پایین آمده و بعد از تشکیل زغال نارس یا لیگنیت، زغال‌های بیتومین و ساب بیتومن و در نهایت آنتراسیت تشکیل می‌شود.

در واقع آنتراسیت، ممکن است از ۸۰ الی ۹۸ % کربن تشکیل شده باشد و فقط حدود %۱۰ از آن را دیگر پارامترها اعم از  خاکستر، رطوبت و مواد فرار  تشکیل می‌دهد. بخش اعظم این زغال را کربن تشکیل می‌دهد. در هنگام سوختن ۳۲۷۸ تا ۳۷۸۲ کیلوکالری انرژی آزاد می‌کند. ضایعات آنتراسیت که در حین استخراج از معدن به‌دست می‌آید، دارای حدود ۶۳۰ تا ۱۲۶۰ کیلوکالری انرژی پتانسیل است. از آن‌جایی که ترکیبات فرار تنها بخش اندکی از زغال آنتراسیت را تشکیل می‌دهند (حدود ۲ تا ۱۲ درصد)، فرآیند سوختن این زغال کند است. به‌علاوه غالبا محتویات زغال آنتراسیت دارای مقدار اندکی رطوبت هستند (حدود ۳ تا ۶ درصد).

آنتراسیت رنگ سیاه و براقی دارد و برخلاف سایر انواع زغال سنگ، هنگام لمس دست را سیاه نمی‌کنند. آنتراسیت بسیار دشوار شروع به مشتعل شدن می‌کند و آتش آن آبی رنگ است و دود ناچیزی تولید می‌کند.

پارامترهای زیر در کیفیت آنتراسیت تاثیر گذارند:

  • اندازه ذرات
  • دانسیته ظاهری
  • دانسیته بالک
  • میزان خاکستری
  • رطوبت
  • سایز ذرات استاندارد

به طور کلی آنتراسیت سه درجه دارد:

  • استاندارد
  • عالی
  • ممتاز

آنتراسیت با درجه استاندارد همچنان در تولید انرژی و تامین سوخت در برخی کشورها استفاده می‌شود. درحالیکه زغال آنتراسیت با خلوص عالی و ممتاز کاربردهای متالورژی دارند (کک آنتراسیت).

مکانیزم تشکیل زغال آنتراسیت

زغال آنتراسیت یک سنگ دگردیس است و در مناطقی یافت می‌شود که زمین تکان‌های زیادی دارد و در مدت زمان طولانی در فشار زیادی قرار می‌گیرد مانند رگه‌های موجود در کوه‌ها. همچنین در مناطقی که آتشفشان دارد و یا جاهایی که زلزله‌های بزرگ رخ می‌دهد ظاهر می‌گردد.

موارد مصرف آنتراسیت

از موارد مصرف زغال آنتراسیت می‌توان به تهیه سوخت و کربن اکتیو مورد استفاده در صنایع فولاد، پتروشیمی‌، پالایشگاه‌ها نفتی، تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب اشاره کرد.

آنتراسیت با حذف یا کاهش میزان آهن، منگنز، کلر آزاد، کروم و فلزات سنگین، چربی و روغن در آب می‌تواند به تصفیه آب کمک شایانی کند.

معرفی بیشتر

خوب است بدانید که این زغال طبیعی به عنوان یک کانی از زمین و معادن جمع‌آوری شده و پس از انجام فرآیندهایی همانند خرد شدن، آسیاب شدن و حتی شسته شدن، بسته‌بندی شده و مصرف می‌گردد که نیازمند دانش و امکانات خاص می‌باشد.

 زغال آنتراسیت کم و به‌طور پراکنده در جهان قرار دارد. همچنین تنها درصد اندکی، حدود ۱درصد، از تمام زغال‌سنگ‌های موجود از نوع آنتراسیت هستند. زغال آنتراسیت عموما در مکان‌های کوهستانی و نزدیک به آتش فشان‌های یافت می‌شود. به‌طور مثال، بیشتر زغال‌های آنتراسیت در معادن ایران از کوه‌های شمالی تغذیه می‌شود. از تولیدکنندگان بزرگ این زغال‌سنگ می‌توان به آمریکا، چین و روسیه نیز اشاره کرد.

مشخصات فنی آنتراسیت